تصویر ماهواره‌ای Pleiades1

صحت مکانی تصاویر ماهواره ای Pleiades1 می‌تواند با استفاده از نقاط کنترل زمینی تا میزان استثنایی ۱ متر بهبود یابد. البته این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که قدرت تفکیک اصلی Pleiades1A و Pleiades1B برای تصاویر تک‌باندی، ۷۰ سانتی‌متر و برای تصاویر چند طیفی ۲/۸ متر است. تصاویر ماهواره ای  Pleiades1 پس از پردازش تا رزولوشن ۵۰ سانتی‌متر resample شده و تحویل داده می‌شوند.

از آنجاکه این ماهواره برای تصویربرداری سریع طراحی شده، تصاویر مورد نیاز می‌تواند کمتر از ۶ ساعت قبل از تصویربرداری به ماهواره درخواست داده شو‌د. این قابلیت ارزشمند در شرایطی که جمع‌آوری سریع تصویر ضروری است – مانند نظارت بر بحران‌های مختلف – اهمیت بالایی دارد. قابلیت جمع‌آوری یک میلیون کیلومترمربع از تصاویر قدرت تفکیک بالا در هر روز و نیز دوره بازدید یک روزه برای هر مکان روی زمین، تصاویر ماهواره ای Pleiades1 را برای دیده‌بانی و  اخذ سریع تصویر از رقبای دیگر متمایز کرده است. ماهواره Pleiades1A قابلیت فراهم‌ کردن داده اورتو تصحیح شده رنگی(orthorectified) با رزولوشن ۰/۵۵ متر را دارد(تقریباً قابل مقایسه با ماهواره GeoEye1) و هر نقطه از زمین را می‌تواند مورد پیمایش قرار دهد.

نمونه تصویر Pleadis1
مشخصات فنی ماهواره
نمونه تصاویر ماهواره‌ای
تاریخچه ماهواره

Pleiades1A در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۱ توسط شرکت دفاعی و فضایی ایرباس از مرکز فضایی گویان در فرانسه پرتاب شد. Pleiades1A اولین ماهواره دریافت تصاویر ماهواره ای Pleiades1 با قدرت تفکیک بالا در پدافند هوایی و صورت فلکی فضایی بود. از همین سکو ماهواره Pleiades1B در دوم دسامبر سال ۲۰۱۲ پرتاب و به دو قلوی خودش پیوست.
این ماهواره روزانه در مجموع یک میلیون کیلومترمربع (حدود ۳۸۶/۱۰۲ مایل مربع) را بازبینی می‌کند. شاید مهمتر از همه این است که ماهواره Pleiades1A قابلیت جمع‌آوری تصاویر استریو رزولوشن بالا را تنها در یک گذر دارد و می‌تواند مناطق بزرگ(تا ۱۰۰۰ کیلومتر در ۱۰۰۰۰ کیلومتر) را پوشش دهد. این دو ماهواره، تصاویر ماهواره ای Pleiades1 تک باندی(۵۰ سانتی‌متری) و تصاویر ماهواره ای Pleiades1 چندطیفی ۴ باندی(۲ متری) را با پهن‌ترین footprint نسبت به هر نوع ماهواره دیگری با قدرت تفکیک بالا در ۲۰ کیلومتری زمین تولید می‌کنند.

pleiades-1
اسکرول به بالا